Son üyemiz: ozgurozt. Aramıza Hoşgeldin! 15 Kasım 2018 Perşembe 
   Otokritik.com Forum Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]  
     Genel Otomobil Konuları \ Sizden gelen önerileri dikkate alacağım (X5, Touareg, Grand Cherokee)
Sayfalar: « Önceki |  / 2 | Sonraki »  
  05 Ocak 2009 Pazartesi 21:33   Özel Mesaj | Alıntı | #1 
ismail76
Üye
Otomobil: Volkswagen touareg

Merhabalar. Ben daha yeni kayıt yaptırdım ve site çok hoşuma gitti. ( erhan isimli arkadaşın yorumları çok kaliteli ve diğer arkadaşlarınkide gayet iyi :)  ) Benim almak istediğim otomobil suv segmentinde olan volkswagen toureg. 2003 - 2004   ( 2.5 TDI R5 motor seçeneği )  ya da 2001 - 2002 model bir bmw x5  ya da 2004- 2005 model Grand Cherokee almayı düşünüyorum. Sizce en doğru seçim hangisi olur? Teşekkür ederim 

05 Ocak 2009 Pazartesi 23:49   Özel Mesaj | Alıntı | #2 
Erhan
Genel Yönetici

Otomobil: MINI Countryman S ALL4 + Volkswagen Golf 1.2 TSI DSG Comfortline

Touareg aslında favori SUV’ler listemin başlarında olmasa da, sizin belirttiğiniz kriterler arasında kasa güncelliğini koruyan bir model olduğu için hiç düşünmez direk Touareg alırdım.

Aslında beğenmeme sebebimin teknik bir yanı yok. Sadece marka imajına göre fiyatlarını biraz yüksek buluyorum ve neredeyse aynı fiyatlara Porsche Cayenne vs alınabilmesi Touareg’i biraz gözümden düşürüyor.

Sıfır kilometre olsa X5 birinci tercihim olurdu fakat bir önceki kasasını açıkçası beğenmiyorum. Arka tasarımı hiçbir zaman hoşuma gitmedi :) Birde bahsettiğiniz model yılları X5’in makyajdan da önceki kasası olacağından artık göze çok eski görünecektir.

Grand Cherokee, 2006 yılında yenilendi ve yeni kasası aslında fiyat olarakta makul denebilecek bir düzeydeydi. Fakat yine bahsettiğiniz 2004-2005 model olanları göze artık eski görünüyor. Yanılmıyorsam bu model 2000 yılında falan piyasaya sürülmüştü. Yada yanılıyor olabilirim daha önce de olabilir. Dolayısıyla aşağı yukarı 10 yıllık bir tasarımdan bahsediyoruz.

Touareg’de aslında makyaj geçirmiş olmasına rağmen piyasada çok fazla olmadığından ve her köşe başında gördüğümüz bir model olmadığından insanların gözünde eski olarak nitelendirilen bir araç konumunda değil. Motor olarak bildiğimiz Transporter motoru :) Olsun 174 HP sanırım o aracı ortalama bir performansla taşımaya yetecektir. Çok fazla bişey beklememek lazım ama tüketimi düşük ve kullanıcısına (transporterdan bildiğim kadarıyla) turbo problemi dışında problem çıkartmayacaktır.

Aslında benim tercihime göre ilk paragrafta yazdığım yeterli ama donanım olarakta aracın karizması olarakta bence doğru bir tercihtir.

Operatöre bağlanmak için bekleyiniz.
  06 Ocak 2009 Salı 02:01   Özel Mesaj | Alıntı | #3 
ismail76
Üye

Evet ben de touaregde çok fazla olumlu düşünmeye başladım ve büyük ihtimal tercihim Touareg olacaktır. x5 in arkasını bende hiç beğenmiyorum ve cherokee belirttiğiniz gibi eski kasa. cevabınızda hemen hemen aynı fiata porsche cayenne alınabilir demişsiniz ama bir arkadaşımda cayenne var ve bana çok çabuk döküldüğünü söyledi. ve dediği gibi arabaya bindiğinizde sanki tofaşın ürettiği bir arabaya binmiş gibi hertarafından ses geliyor :) gitmediği servis kalmadı ama satmayada kıyamadığı için satmıyor :) ( ilk üretim ilk kasa cayenne almıştı ) o yüzden cayenne baya bir gözümden düştü. size son bir sorum daha olacak. alacağım touareg eski kasa ve yeni kasadan görünüm olarak sadece ön farları farklı ve sadece bu ön far farkı yüzünden yeni kasada fiyat oldukça artıyor ve bana göre kesinlikle sadece bir far için o kadar parayı vermeyi haketmiyor. teknik olarak pek anlamıyorum ama iç dizayn kesinlikle yeni kasa touaregle aynı. değişim sadece dış farlarda.( teknik olarak bir bilgim yok) ama volkswagene çok güveniyorum. soruma gelirsem eksi kasa touaregin farını yeni kasa touregin farı gibi yaptırabilir miyim? acaba çok mu masraflı olur? mümkün mü böyle bir değişim?  mümkünse bu tip değişimleri yapabilen bildiğiniz bir adres var mı? ankara \ istanbul \ izmir bu şehirlerden herhangi biri olabilir. çok teşekkür ederim. böyle bir site hazırladığınız için tebrik ediyorum. emeğinize sağlık.

06 Ocak 2009 Salı 02:26   Özel Mesaj | Alıntı | #4 
ismail76
Üye

bu arada erhan bey başka bir araç hakkında yine bir sorum olacaktı. fazlasıyla başınızı ağrıttım kusura bakmayın. kayınbabamda 2007 model citroen C6 var. otomatik vites olduğundan dolayı mı anlamadık 2. vitesden 3. vitese geçerken çok hafif bir titreme oluyormuş arabada. ben ne kadar dikkatimi versemde hissedemedim ama kayınbabamın korkusundan evet baba hafif bir titreme var diyorum :) diğer vites geçişlerinde böyle bir sorun yok diyor. bana göre hiçbirinde sorun yok :) servisinede gittik onlarda dolayısıyla bir sorun olmadığını söylediler :) sizce ben hissedemedim serviste bir sorun bulmadı :) ama citroenin özellikle C6 gibi bir modelinde gerçekten babamın dediği gibi öyle bir sorun olur mu? ya da siz demeden ben diyeyim, kayınbabanız çok kıl ya da yaşlılıktan kendisi mi titriyor nedense hep 2. vitesten 3. ye geçerken denk geliyor :) çok teşekkür ederim.

06 Ocak 2009 Salı 11:21   Özel Mesaj | Alıntı | #5 
srkn
Forum Yöneticisi

Otomobil: Astra J 1,4T Cosmo

Vallahi gücendim benim yorumlarımı beğenmediniz mi? Bazen bir arkadaşın sorusuna cevap yazmak için 1 - 1,5 saatimi araştırmaya ve yazmaya harcıyorum. Valla çok gücendim. ;-)) Neyse bu kadar tripten soona cevaplara geçelim. C6 olayı ile başlamak istiyorum.

Bi kere kayınbabanıza yaşlı demeyin bence, yaşlı olsa gidip Mercedes alırdı, C6 tercih ettiği için hala genç ruhlu bence ;-)) Türkiye ye gelen tüm C6 lar (2,7 V6 HDi ve 3,0 V6) 6 vitesli adaptif bir otomatik şanzıman ile donatıldılar. Bu otomatik şanzımandan kasıt gerçekten otomatik şanzıman olması. Yani tork konvertörü mevcut. Bu sebeple vites değiştirirken sarsıntı, titreme vs. yaşanmaması gerekir. Bence kayınbabanız kendini üzmeyip aracın keyfini çıkarsın. Ama şunu da soylemek isterim ki mesela bende ses manyağıyımdır. Arabanın bi tarafından ufak bi ses gelmesine gıcık olurum. Benim duyduğum sesleri bazen eşim duymayınca daha da gıcık oluyorum. Bak bak camın altından ses geliyor dediğimde genellikle eşim hani ben duymuyorum diyor ;-)) Ama ben duyduğuma eminiiiim. Bu replik aramızda çok geçer. Buradan geleceğim sonuç ise kayınbabanızın hakkaten bişiler hissedebileceğidir. Bu tür şeyler insanı araçtan soğutuyor.

Citroen servisi teşhis özürlüdür. Hemde tam özürlü. Aslında sanayide iyi bir Citroen ustası çok daha iyi teşhis koyar. Ama sanırım garanti devam ediyordur. O zaman çözüm sanayide teşhisi koydurup, dokundurmayıp, servisin başına ekşimekten geçer.

Şimdi Erhan Bey in yazısını okudum da tam benim kafamdakileri yazmış fazla ekleyecek bişi yok. Sadece ben X5 in arka tasarımını ve genelini beğeniyorum.

Bide Volkswagen e sonuna kadar güvenebilirsiniz onu yineliyim. Benim tercihimde Touareg olurdu.

R5 TDI motorlu Touareg in 0-100: 11,6 sn. Son sürat: 189km/s. yakıt tüketimi cüssesine göre gayet ekonomik. Ortalama 10,4lt/100km gibi düşünün. Diğer seçenekler insanın ocağına incir ağacı diker sanırım. Ağırlık: 2267 Kg. 6 ileri tiptronik vitesi var.

Far mevzu na gelirsek, böyle bir değişikten şiddetle kaçınmanızı öneririm. Çünkü satarken direk önden kaza yapmış muamelesi göreceksiniz, bu parçaları değiştirdiğiniz için. Çünkü farları değiştirmek için sanırım tampon kaput ve ön ızgara beraber değişecek, hatta belki ön iki çamurluklar da. İlla yaptıracaksanız da gereken parçaları Yetkili servisten temin edip değiştirmenizi öneririm. Doğuş otomotiv in evlat acısı yaşatacak fiyatlar talep edeceğini de unutmayın.

Son düzenleme: srkn tarafından 06 Ocak 2009 - 12:05
  06 Ocak 2009 Salı 11:28   Özel Mesaj | Alıntı | #6 
srkn
Forum Yöneticisi

Bu arada internetten makyajlı ve makyajsız kasalara ait fotoğraflar araştırdım da. Sanırım kaputtan yırtarsınız, iki kasa arasanda kaputta bi değişiklik gözükmüyor. Farlar çamurluklara gömülü her iki kasada da. İki çamurluk, iki far, bir tampon ile halledersiniz gibi gördüm.

Son düzenleme: srkn tarafından 06 Ocak 2009 - 12:06
  07 Ocak 2009 Çarşamba 00:56   Özel Mesaj | Alıntı | #7 
Namessar
Forum Yöneticisi

Otomobil: BMW F10 5.20d

iki vites arasinda tam arac vites yukseltmeye karar vermisken ayaginizi cekip sonra gaza geri koyarsaniz araci ziplatirsiniz. dur kalk trafikte ya da ondeki aracin tamponuna sifir gitmeye kalktiginizda cok basiniza gelecektir. bazi araclarda bu titreme olarak gerceklesir. basarisiz programlanmis bir sanzimanda bu durum daha siklikla gerceklesir. cunku arac nerede vites degisecegine karar veremez.

07 Ocak 2009 Çarşamba 01:17   Özel Mesaj | Alıntı | #8 
Erhan
Genel Yönetici

Otomobil: MINI Countryman S ALL4 + Volkswagen Golf 1.2 TSI DSG Comfortline

Touareg konusu biraz karışık olur. Yani araca yok yere muamele yaptıracaksanız uygulanamayacak bişey değil.

Serkan’ın da dediği gibi iki çamurluk iki far ve bir tampon değiştirilerek yapılabilir. Hatta çamurluğu değiştirmeye de gerek yok iyi bir kaporta ustası rahatlıkla kesip biçerek uygun hale getirebilir.

Benim tavsiyem Doğuş oto servislerinden uzak durmanız yönünde olacaktır. Oto 2000 diye biryer var Ümraniye sanayideydi sanırım. Orada VW grubu araçların her türlü parçasını bulabilirsiniz gerçekten inanılmaz biyer :) Farları ve tamponu buradan tedarik ederek sanayide uygulamayı yaptırabilirsiniz. Aracın iki çamurluğu boyalı olarak geçecek bunun dışında satışta sıkıntı yaratacak bişey olmaz. Aracın fotoğraflarını çekerseniz satarken belge olarakta gösterebilirsiniz.

C6 konusunda açıkçası aklımda bir ampul yanmadı. Aracın monoton artan bir ivmeyle hızlanması için gaza basılıyorsa böyle bir zıplama normal şartlarda yapmaması gerekir. Fakat Namessar’ın da bahsettiği gibi yazılımsal olarak bir problem olabilir. Bence en kolay saptama metodu başka bir C6 ile teste çıkmaktır. Kayınpederiniz başka bir aracı test eder ve aynı problem olduğunu belirtirse demekki C6’ların yazılımında bir problem var :) Yok eğer diğer araçta bir problem yok ise, anlaşılır ki sizin C6’da bir problem var :)

Bu arada ben önceki mesajımda iltifatınız için teşekkür etmedim diğer arkadaşlarımıza kabalık olsun istemediğim için ama özellikle Namessar ve Serkan’ın (üye olma sırasıyla yazdım) foruma katkıları kesinlikle gözardı edilemez. Burada yeri gelmişken kendilerine teşekkür etmek isterim :)

Son düzenleme: Erhan tarafından 07 Ocak 2009 - 01:19
 Operatöre bağlanmak için bekleyiniz.
  08 Ocak 2009 Perşembe 02:35   Özel Mesaj | Alıntı | #9 
ismail76
Üye

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. gerçekten hepinizin yorumları birbirinden değerli. Gerçekten her bir cümleyi emek harcayarak ve kafa yorarak yazıyorsunuz. Dört dörtlük bir site. Yaptığınız yorumlar için gerçekten çok teşekkür ederim ve dikkate alacağım.

Bu arada srkn bey siteye ilk kaydolduğumda erhan beyin yorumlarını okumuştum. sizinkini okumak nasip olmamıştı. sonradan sizin yorumlarınızıda okuduğumda hakkınızı fazlasıyla yediğimi kabullendim :) gerçekten çok kaliteli yorumlarınız var. Eminim ki gününüzün büyük bir bölümünü her bir soruya özenle cevap vermek için arıyorsunuz. Diğer arkadaşlarında yorumları çok güzel. Namessarınkide bilhassa aynı şeklide. Herkese çok teşekkür ederim yorumları için. İyi çalışmalar

12 Ocak 2009 Pazartesi 14:56   Özel Mesaj | Alıntı | #10 
srkn
Forum Yöneticisi

Çok kaprisliyimdir şimdiden söyliyim ;-)) Şaka bi yana teşekkür ederim Erhan Bey ve İsmail Bey. ( Pohpohlanmayı da çok severim canım ;-p )

Namessar süper bir gözlem yapmış, Swift te de aynı olay var araba tam vites değiştirmeye karar vermişken gazdan ayağınızı çekip tekrar yüklenince aptallaşıyor, bir sarsıntı oluyor. Şanzıman gerçek otomatik şanzıman olduğu için genelde titreşimsiz çalışıyor çok memnunum o ayrı.

Son düzenleme: srkn tarafından 12 Ocak 2009 - 14:57
  [ Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]
Sayfalar: « Önceki |  / 2 | Sonraki »  

Hosting Sponsoru: Atahost.net