Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Hasarlı araç alım satımında mağdur olmayın!
Erhan Tezakar
Erhan Tezakar
erhan@otokritik.com

Türkiye’de hasarlı araç ticareti aylık 300 ila 500 araç arasında değişen ticari hacime sahip ciddi bir sektör. Hasarlı araç alım satımıyla profesyonelce uğraşan şirketler olduğu gibi, yüksek kar oranları sebebiyle bireysel olarak hasarlı araç alım satımıyla ilgilenenler olduğu da biliniyor.

Kısaca mevzuata değinecek olursak;

Bir araç kaza sonucunda parça ve onarım maliyeti olarak kaza tarihindeki değerinin %40 ila %70’i oranlarına ulaşıyor veya geçiyorsa, onarılmasının ekonomik olmayacağı gerekçesiyle pert olarak da adlandırılan tam hasarlı kapsamına alınıyor. Poliçe sahibine aracın değeri kadar ödeme yapıldıktan sonra şirketlerin mülkiyetine geçen araçlar, zararın azaltılması amacıyla sigorta şirketlerinin internet sitelerinden veya aracı kurumlar üzerinden açık arttırma yöntemiyle satışa çıkartılıyor.

Avrupa ülkelerinde hurda belgesiyle trafikten çekilen bu araçlar ülkemizde ise açık arttırmayla satıldıktan sonra genellikle sıfır parçalar yerine diğer hasarlı araçlardan toplanan çıkma parçalarla onarılıyor ve tekrar trafiğe dönüyor.

Hasarlı araç ticareti aylık 300 ile 500 araç arasında hacime sahip ciddi bir sektöre dönüşmüş durumda. Profesyonel olarak bu işi yapan şirketler olduğu gibi yüksek kar oranları sebebiyle bireysel olarak hasarlı araç işiyle uğraşan kişilerinde var olduğu biliniyor. Ancak kanunlarımızdaki bazı boşluklar sebebiyle bu işle uğraşan kişiler, kurumlar ve onarılan araçları satın alan tüketiciler bir takım mağduriyetler ile karşılaşabiliyor.

Sigorta şirketlerinin üst kuruluşu konumundaki Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde hasarlı araçlar için bir bilgi havuzu oluşturulmuş durumda. Havuz sadece sigorta şirketlerine yönelik hizmet veriyor. Pert olan araçların şasi ve motor numaraları bu havuza kaydediliyor ve sigorta şirketleri yeni bir poliçe kesmeden önce araçları bu havuzdan sorgulayarak daha önce tam hasarlı kapsamına sokulup sokulmadığını kontrol edebiliyor.

Sigorta şirketleri pert olduktan sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçları riskli oldukları gerekçesiyle tekrar sigortalamayı kabul etmiyor. Bir çoğu yüksek model ve ekonomik değere sahip olan bu araçlar kimi zaman yüzeysel hasarlar sebebiyle tam hasarlı kapsamına alınmış olsalar dahi yeniden kaskolanamıyor ve hasarlı araç ticaretiyle uğraşanlar ayıplı mal sattıkları gerekçesiyle bu araçları geri almak zorunda kalıyorlar.

Yeniden kasko yapılamadığından piyasa değerlerini yitiren bu araçların alınıp satılmalarında herhangi bir hukuki engel bulunmadığından, mevcut uygulama araçlar onarıldıktan sonra bilmeden satın alan kişileri de mağdur durumuna sokabiliyor ve kötü niyetli satıcılar açısından sahtekarlığa zemin hazırlamış oluyor.

Ülkemizde hurda belgesi ile satılan araçların tekrar trafiğe çıkmaları mümkün değil. Ancak trafikten çekme belgeli araçlar onarıldıktan sonra yeni ruhsatlarıyla tekrar trafiğe çıkabiliyorlar. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, pert araçlar ile ilgili uygulamanın Kara Taşıtları Kasko Sigortası Kanunu çerçevesinde yapıldığını ifade ediyor.

Riskli oldukları gerekçesiyle tekrar kasko poliçesi kesilmeyen araçlar aynı şekilde trafik içinde büyük risk oluşturuyor. Yasal görünen alım satımlarda mevcut duruma engel olacak hiç bir uygulama bulunmaması ise manidar.

Madem ki bu araçlar riskli ve tekrar trafiğe dönmeleri istenmiyor, o halde belirli bir yüzdeden fazla hasar almış olanları hurda belgesiyle satılabilir ve bu vesileyle sadece yedek parça olarak kullanılabilecekleri de tescillenmiş olur. Öte yandan tekrar trafiğe dönmesinde sakınca olmadığı teknik raporlarla belirlenen ve daha düşük seviyelerde hasarlar sebebiyle pert ilan edilen araçlara da tekrar kaskolanabilme yolu açılarak ekonomik değerlerinin korunması sağlanabilir. Böylece profesyonel olarak hasarlı araç alım satımıyla ilgilenen şirketler ile bu işi bireysel olarak yapan kişilerin mağduriyetleri de giderilmiş olur ve aynı zamanda kötü niyetli kişilerin sebep olacağı sahtekarlık vakalarının da önüne geçilir.

Not: Asistan Oto’dan Şansal Korkmaz’a Teşekkürler.

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Emme sistemi: Bir motorun tam güç verebilmesi ve yakıtını tam bir verimle yakabilmesi için iyi bir hava alma düzenine ihtiyacı vardır. Bu sistem, karbüratörde hazırlanan karışımın çeşitli silindirlere gitmesini sağlayan emme borularından oluşmaktadır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: