Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Meslek odalarının beyanatlarına temkinli yaklaşılmalı.
Erhan Tezakar
Erhan Tezakar
erhan@otokritik.com

Zaman zaman medyada şöyle haberler görürüz. "Emlak fiyatları taban yaptı bundan sonra daha fazla düşmez", "Otomobil fiyatları piyasanın %20 - %25 gerisinde".. Bu tarz haberlerin tüketiciye verdiği mesaj şudur "Ev veya Araba almanın tam zamanı. Bak beklersen pişman olursun bundan sonra fiyatlar yükselecek"..

Meslek odalarının tüketicinin yanındaymış gibi yaptıkları bu açıklamaları doğrusu fazlasıyla iki yüzlü buluyorum. Aslında suçlanacak merci onlar değil çünkü meslek odaları tabiki kendi meslek gruplarının haklarını koruma önceliğinde olacaklar. Benim kızdığım ise medyanın hiç direnmeden bu tuzağa düşüyor olması ve tüketicinin mağdur edilmesi.

Bugün Anadolu Ajansı’nın geçtiği bir haberde Adana Oto Galericileri Derneği başkanı ikinci el otomobil fiyatlarının %20 - %25 düştüğünden, araba almanın tam zamanı olduğundan bahsediyor. Oysa ki fiyatlar bunun tam tersini söylüyor... Sizlere içime hiç sinmeyen bu açıklamanın açıklamasını şöyle yapabilirim .. "İkinci el otomobil piyasasında önümüzdeki günlerde büyük bir daralma olacak. Fiyatlar gerçekten düşecek. Stoklarımızdaki arabaların da değerleri yerle bir olacak ve tüm üye galerilerimiz zarar edecek. Bu yüzden ne yapalım edelim fiyatlar düştü diyerek tüketicileri araba almaya yönlendirici tedbirler alalım ..." Medya’nın zaten bu tuzağa düşmeye bir itirazı yok.

Şimdi sıfır kilometre ve ikinci el otomobil fiyatlarını karşılaştıran bir tahlil yapalım;

Her ne kadar kapatma davasına bağlayanlar olsa da ekonomimizin kötü gidişatının kötü yönetimden kaynaklı olduğu aşikar. Enflasyon oranları karşısında komik zamlar alan tüketicilerin alım güçlerinin düşmesi de itiraz edilemeyecek kadar gerçek. Bu durumun tetiklediği ekonomik buhran ise tüm sektörleri etkileyerek daralmalarına sebep oluyor. Otomotiv sektörü açısından bakarsak son dönemde zamlanan akaryakıt fiyatları, maliye bakanlığının ekonominin gidişatına çare bulabilmek için halkı daha nasıl yolabiliriz politikasının ürünü olan yeni ÖTV zamları ile özellikle sıfır kilometre otomotiv sektörü büyük bir darboğazın eşiğinde. Dahası geçtiğimiz günlerde ÖTV belirsizliği yüzünden sıfır kilometre otomobil satışlarının durması ile tüketicinin doğal reaksiyon olarak bekle gör politikası izleyecek olması bir araya getirildiğinde otomobil almak isteyenlerin zaten ikinci ele yönelmekte olduğu sonucuna ulaşmak zor değil.

Biraz Ekonomi aşinalığı olan herkesin bildiği bir denge vardır.. Talep arttıkça arz azalır. Bir başka deyişle bir mala, ürüne veya hizmete talep varsa fiyatlar yükselir, talep azalınca fiyatlar düşer.

Ülkemizin son zamanlardaki konjonktürü tüketicileri ikinci ele doğru itiyor. Ancak ekonominin alarmının turuncudan kırmızıya döndüğü bu dönemlerde alım gücünün daha da düşeceği ve bundan tüm sektörler gibi otomotiv sektörününde nasibini alacağını öngörmek zor değil. Meslek odaları’nın yaptığı da aynı öngörüde bulunarak mal, ürün ve hizmetlerinin değerleri henüz düşmemişken elden çıkartmak. Bu durum tüketici açısından dezavantaj yaratıyor ancak medya kötü bir sorumlu gazetecilik örneği göstererek bu haberleri yayınlamaya devam ediyor.

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Detenasyon: Karışımın buji tarafından ateşlenmesinden sonra yanmanın düzensiz olarak gerçekleşmesine detenasyon denir. Karışımın ani yanması sonucu yükselen basıncın oluşturduğu vuruntu çok şiddetli olursa, motor parçaları yıpranır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: