Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Ah şu emniyet kemeri uyarısı(!)
Emre Aksoy
Emre Aksoy

Geçenlerde arabamı her zaman yıkattığım yerin dışında bir yerde yıkatmak zorunda kaldım. Benim gibi araba hastası insanlar bunun ne denli zor bir şey olduğunu anlıyordur eminim =) Çünkü arabama çocuğum gibi titiz bakarım, güvenmediğim insanlara yıkatmam; hatta keşke imkan olsa da kendim yıkasam. Ama konumuz bu değil..

Arabamı bu yıkamacıdan teslim almaya gittiğimde kasanın hemen yanındaki reyona ilişti gözüm. Arabasının yıkama ücretini öderken müşterilerin  arabalarına alabileceği şeyler konmuş. Araba kokuları, cam suyu, süsler, fener vb. küçük şeyler işte. Bunların arasından gözüme çok ilginç birşey ilişti. Paketin üzerinde aynen şu yazıyordu “ Toka : Modern tüm otomobiller için” . İsminden de anlaşılacağı üzere bu “parça” tamamen türk üretimi. Hala ne olduğunu çözemediniz mi? O zaman söyleyeyim : Günümüz arabalarının hemen hepsinde sürücü ve yolcunun kemerini takması için bir uyarı sinyali var. Eğer emniyet kemerinizi bağlamazsanız ötmeye başlıyor ve siz takana kadar sinir bir şekilde devam ediyor. Hatta Volvo gibi güvenliğe önem veren markalarda bu ses git gide artıyor, radyoyu bile kısıyor. “Toka” da adı üstünde plastikten üretilmiş bir kemer tokası. Kemeri takacağınız klipse bunu takıyorsunuz ve aracınızın ötmesini engelliyorsunuz.


Burada başka bir otomotiv yazarı olsa şunu derdi : Ülkemiz insanı yine yapacağını yapmış işte! Otomobil firmalarının bizim güvenliğimiz için yaptığı bu sistemi alt etmek için böyle birşey üretmişler ve piyasaya sürmüşler falan da filan... Bana soracak olursanız , bu şimdiye kadar gördüğüm en kullanışlı parça !! =) Ciddiyim..

Güçlendirilmiş şasiler, gelişmiş yol tutuş ve fren sistemleri, kademeli airbagler ve bunlar gibi pek çok güvenlik unsurunu sonuna kadar destekliyorum. Emniyet kemerinin de bu saydığım elektronik donanımlardan daha basit olmasına rağmen hala en iyi güvenlik donanımı olduğunu da biliyorum. Ancak kemer uyarı sistemi kadar sinir bozucu birşey ben daha görmedim arkadaş. Arabaya biniyorsunuz, çalıştırıyorsunuz, yola çıkar çıkmaz “dın dın dın dın” diye son derece rahatsız edici bir ses size kemer takmanız için uyarı veriyor. İlk çıktığında kadranda bir uyarı ışığından ibaretti, daha sonra kısa süreli bir ses de eklediler bu uyarıya. Bunlar olsa gene iyi. Ancak günümüzdeki uyarı sistemleri susmak bilmiyor! Bence bu özellik sürücüye iyilikten çok kötülük ediyor. Örneğin ben, ne zaman bu sesle karşı karşıya kalsam kemerimi bağlayacağım diye dikkatim dağılıyor. O sırada yol hakimiyetini kaybedip yoldan uçarak çıksam ve bi dağdan aşağı yuvarlanarak paramparça olsam? Daha sonra araba alev alsa ve havaya uçsa?  Evet biraz abarttığımı kabulleniyorum, bu dediğim aksiyon filminde bile zor oluyor ama yinede özgür iradeye sahip bir insan arabasında kemer kullanıp kullanmama kararını kendisi vermelidir kanımca.


Aynı amaca hizmet edecek bir başka sistemde 90’lı yıllarda Amerika’da üretime geçmişti. Ford Motor Co. ‘nun otomobillerine uygulamaya başladığı sistem özetle elektrikli bir kemer mekanizmasıydı. Arabayı çalıştırınca kemer otomatik olarak kendini bağlıyordu. Peki bu sistemin getirisi ne oldu dersiniz? Kemer takma oranını arttırdı mı? Ya da kazalardaki can kaybını azalttı mı? Hayır tabikide. Aksine bu elektrikli kemer yüzünden arabasında boğulan insanlar oldu. Gerçekten. İnanmıyorsanız internet önünüzde, araştırabilirsiniz =)

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Airbag (Hava Yastığı) - SRS (Suplementary Restraint System): Hava yastığı çarpışmalara karşı yolcuyu koruma derecesi son derece yüksek olan bir ek koruma sistemidir. Hava yastığı bir çarpışma sırasında algılayıcılardan gelen uyarı sonunda şişerek, çarpışma yönünde yolcuyu karşılayan koruyucu bir kalkan oluşturur.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: