Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Trafik polisleri trafik eğitimi alıyor mu?
Erhan Tezakar
Erhan Tezakar
erhan@otokritik.com

Başlık fazla iddialı gelebilir fakat bu konuda ciddi şüpheler taşıyorum.

Malum dillere destan bir trafiğimiz var ve trafiğin bizzat trafik polislerinin eliyle dahada kötüleştirildiğini düşünüyorum. Bir örnek ele alalım;

Yıllardır kullandığım güzergahım olan "E-5 girişi - Haliç sahil yolu - Unkapanı" 2 dar şeritten ibarettir ve bir çok keskin virajdan oluşur. Yol üzerinde çok sayıda tarihi eser değeri taşıyan yapı bulunduğundan yolun genişletilmesi mümkün olmuyor ve mevcut haliyle kullanmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca bu güzergahta otobüsle toplu taşıma seferleri de yapıldığından toplamda 2-3 kilometrelik yol özellikle sabahları fazlasıyla yoğun olabiliyor.

Ancak aynı yol kimi zaman gün içerisinde de sıkışık olabiliyor. Geçtiğimiz hafta öğlen saatlerinde yolun E-5 girişinden sıkışık olduğunu gördüm. Ağır aksak adım adım geçen bir yolculuğun ardından güzergahın orta kesimlerine doğru trafik sıkışıklığının nedeni anlaşıldı. Trafik polisimiz muhtemelen ufak bir temas sebebiyle iki aracı yolun kenarına çekmiş işlem yapıyor. Hemde çevirme bölgesinin 10 metre kadar ilerisinde trafiği aksatmadan aracı durdurabileceği yeterli alan olmasına rağmen iki şeritli yolun yarım şeridini ihlal edecek şekilde...

Aslında çözüm basit, başını kaldırıp bir sağa birde sola baksa ve geliş yönündeki trafiğin neden bukadar yoğunken bu çevrilen araçlardan sonraki trafiğin neden bu kadar akıcı olduğunu düşünmesi yeterli olacak.. Öte yandan polisimiz yeterli özeni göstererek trafik akışını sağlayıcı tedbiri alarak çevireceği araçları yolun kenarına alsa kısacık yol için onlarca insanı 15 - 20 dakika trafikte bunaltmamış olacak.

Benzer örnekleri hemen hemen hergün E-5 üzerinde de görmek mümkün. Örneğin ceza kesilmek için durdurulan otomobiller veya yasak saatlerde E-5’i kullandığı için enselenen tırlar... Aynı şekilde yeterli özen gösterilerek trafiği etkilemeyecek şekilde kenara çekilmediğinden yolun daralmasına ve trafiğin şişerek uzun kuyruklar oluşmasına sebep olabiliyor.

Suçun tümünü trafik polislerine atmak doğru değil ve gerçekten içime sinmiyor. Başta yolların daralmasına sebep olan belediye’nin büyük kabahati olduğunu düşünsem de, trafik polislerimiz de görevlerini yerine getirirken öncelikle trafiğin en verimli şekilde akmasını hedefleseler, sanıyorum sürücüler olarak trafikten daha az şikayet edeceğiz.

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Radyal lastikler: Radyal lastikler, kemer ve karkas katları lastik çevresine dik açı yapacak şekilde paralel olarak dizilen ve çeşitli katlardan oluşan lastiklerdir. Radyal lastiklerde yere temas eden ve yükü taşıyan taban katı yüksek dirence sahiptir. Bu lastiklerin düz lastiklerden temel farkı, kemer ve karkas katın binlerce çelik tel elemandan örgülü olarak imal edilmesidir.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: