Son Uyemiz: ficon. Aramiza Hosgeldin!

27 Ocak 2023 Cuma   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Ünlü Tasarımcılar \ Murat Günak
Dünya otomotiv sektörüne yön veren 150 kişide bir Türk tasarımcı.

Dünya otomotiv sektörüne yön veren 150 kişiden biri olan Murat Günak, 1957 yılında İstanbul’da doğdu.

6 yaşında ailesiyle gittiği Almanya’da 1973 yılında liseyi ve ardından Kasses Güzel Sanatlar Okulu’nda endüstriyel tasarım bölümünü bitirdi. Otomobil tasarımıyla ilgili yaptığı çalışmalarını gönderdiği Renault’nun ünlü tasarımcısı Patrick Le Quament’ın teşvikiyle, Londra Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu’nda master derecesi aldı.

Bir süre Mercedes’te çalışan Günak, 1983-1986 yılları arasında Ford Tasarım Merkezi’nde, 1986-1994 yılına kadar Mercedes-Benz’de çalıştı. Mercedes’te çalıştığı yıllarda gerçekleştirdiği C serisinin tasarımı ile büyük sükse yaptı.

1994 yılında Peugeot’a transfer oldu. 100 kişinin bulunduğu Tasarım Merkezi’nin başkanı olarak görev yapan Günak, Asphalte, 206, 206 cc ve 607 modellerine imza attı. Tasarımlarından özellikle 206 modeli Dünya çapında büyük beğeni kazandı ve bir çok tasarım ödülüne sahip oldu.

1998 yılında DaimlerChrysler’e binek otomobiller dizayn şefi olarak geri dönen Günak, burada da Maybach ve Vision SLA konseptinin tasarım sorumlusu oldu ve C serisi Sport Coupe modelinin tasarlanmasında görev aldı.

2003 yılından beri VW grubunda yürüttüğü , VW, Skoda ve Bentley’den sorumlu tasarım başkanlığı görevinden 2004 yılında terfi ederek, bünyesinde Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini gibi markaları da bulunduran Volkswagen grubu Tasarım Bölümü Başkanı oldu. Görev süresi boyunca Passat, Jetta, Golf GTI, EOS modellerini ve IROC konseptini tasarladı.

VW grubunda 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle göreve başlayan CEO Martin Winterkorn, 2 yıldır tüm grubun tasarım bölümünü yöneten Günak’ı görevden alarak yerine Audi’den Walter Da Silva’yı atadı. Bu atama üzerine Murat Günak, kendi isteğiyle VW’den ayrıldı.

  Ünlü Tasarımcılar kategorisindeki tüm makaleler
  Murat Günak

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Kayıcı mafsallar: Aracın ön ve arka kısmının ayrı ayrı kasislerde şaft boyunun kısalması ve uzaması durumunda, birbiri içinden kayarak çalışan, uzunluğu değişebilen birleştiricilerdir.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: