Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  İkinci El Karne \ Citroen C3
Özellikle gençlerin ve bayan sürücülerin ilgisini çeken B segmentinin başarılı temsilcisi.

2003 model yılından beri Türkiye pazarında bulunan B segmentinin beğenilen temsilcisi C3 özellikle gençlerin ve bayan sürücülerin ilgisini çekiyor.

2006 yılında hafif bir makyaj operasyonuna tabi tutulan C3 değişen ön tampon ve stop grubuyla daha güncel bir görünüme kavuştu.

Yüksek donanım seviyesiyle VW Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Peugeot 206 gibi güçlü rakipleri karşısında artı puan toplayan C3, ikinci eldeki talebin nispeten daha düşük olması sebebiyle de eksi puan alıyor.

Motor

İlk kez 2002 yılının son çeyreğinde 2003 model olarak piyasaya sunulan C3, PSA grubunun diğer üyesi Peugeot ile aynı platformda ve aynı motorlara sahip olarak üretiliyor. Araç 1.4 Benzinli ve Dizel ile 1.6 Benzinli ve Dizel olmak üzere farklı motor seçenekleriyle tercih edilebiliyor.

C3’ün 2006 yılındaki makyajdan önceki modelleri 1.4i 75 HP, 1.4 16V 90 HP benzinli ve 1.4 HDI 70 HP, 1.4 HDI 92 HP dizel motorlar ile satılıyorken 2006 yılındaki küçük kozmetik operasyondan sonra değişen motor grubu ise şöyle; 1.4i 75 HP, 1.6 16v 110 HP benzinli ve 1.4 HDI 70 HP, 1.6 HDI 16V 92 HP.

Donanım

C3 rakipleri arasında yüksek donanımıyla ön plana çıkıyor. Baz versiyonda dahi Sürücü ve Yolcu Hava yastıkları, Immobilizer, Acil fren destek sistemi, Yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli hidrolik direksiyon, Elektrikli yan aynalar, Yol bilgisayarı, Klima, Direksiyondan kumandalı radyo CD çalar, Elektrikli camlar, Soğutmalı torpido gözü gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

Kullanım

C3’ün en çok eleştirilen özelliklerinden birisi sesli çalışan ve konfordan ödün veren sert süspansiyonu. Aslında sert süspansiyon sistemi konfor açısından dezavantaja sahip olsa da yol tutuş açısından önemli avantajlar sağlıyor. Ses yaptığı gerekçesiyle eleştirilen süspansiyon sistemi, Citroen yetkilileri tarafından "Süspansiyonların sert olması sebebiyle sesli çalışması normal" şeklinde savunuluyor.

C3’ün en büyük handikaplarından birisi de, Elektrik destekli direksiyon sisteminin direksiyon kutusunun kronikleşmiş bir arızaya sahip olması ve ilerleyen zamanlarda ses yapması. Yaptığımız araştırmalarda ilerleyen dönemlerde meydana çıkan bu sesi Citroen Servisler "Elektrik destekli direksiyon olması sebebiyle bu sesin gelmesi normal" şeklinde açıklıyor. Satın alındığında bulunmayan bu sesin ilerleyen dönemlerde ortaya çıkmasının ne derece normal olabileceğini siz okuyucularımızın yorumuna bırakıyoruz.

Dizel motorlu C3’lerde ise azda olsa turbo kaynaklı güç kayıplarından şikayet ediliyor. Turbo’nun devreye girmesi gereken devir bandında devreye girmemesi sebebiyle sollama ve hızlanma esnasında sorun yaşanabileceğini belirtelim.

C3’ün Pluriel modellerinin açılır kapanır tavan özelliğininde yeteri kadar pratik olmadığı ve su sızdırdığı yönünde bazı kullanıcı şikayetleri olduğunu da ekleyelim.

İkinci El

Citroen C3 ne kadar başarılı ve beğenilen bir model olsa da, Citroen markası aslında çok geçmişte kalan bazı başarısız modelleri sebebiyle ülkemizde hala sıfır km ve ikinci el otomobil piyasasında bazı dezavantajlara sahip.

C3, tüketiciler tarafından beğenilen, ikinci elde fazla değer kaybetmeyen ve tüketiciler tarafından tercih edilen bir model. Fakat ülkemiz ikinci el piyasasında Volkswagen, Opel, Ford gibi markaların tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmesi sebebiyle Citroen markalı araçların satılması biraz daha zaman alabiliyor.

Sonuç

Her otomobilde olduğu gibi C3 de bazı kullanıcı şikayetlerine sahip fakat bu şikayetlerin her C3’te bulunmadığını ve üretim toleransı olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtelim. Kullanıcılarından gelen bazı şikayetlere rağmen C3 başarılı ve donanımlı bir model.

Citroen C3 almayı düşünen okuyucularımıza öncelikle otomobili yetkili bir servise kontrol ettirmelerini öneririz. Bunun yanı sıra sürüş esnasında ve manevralarda direksiyon kutusunun ses yapmadığından, stabilize yollarda ve tümseklerden geçişlerde süspansiyon sisteminin sesli çalışmadığından, Dizel motorlu seçeneklerde turbo kaynaklı güç kayıpları olmadığından emin olmalarını tavsiye ederiz.

  İkinci El Karne kategorisindeki tüm makaleler
  Citroen C3

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Verim: Otomobil motorlarında çevrim verimi, hacimsel (volümetrik) verim ve diyagram verimi olarak üç ayrı verim vardır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: