Son Uyemiz: gorkem89. Aramiza Hosgeldin!

23 Eylül 2023 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Makaleler \ Aracınızın Güvenliği
Hırsıza çare yok derler fakat hırsızdan korunmak için bazı önlemler alabiliriz.

Son zamanlarda şehirlerdeki güvenlik zaafiyetinin doruklara çıkması otomobil kullanıcılarını da endişeye sevkediyor. Geceleri sık sık alarm sesleri duyuyor, sabahları kalktığımızda sokakta camları kırık arabalarla karşılaşıyoruz. Hırsıza çare yok derler bu konuda birşey söyleyemeyiz fakat hırsızlar için caydırıcı bazı önlemler almanızı tavsiye edebiliriz.

 Öncelikler araçlarınızı park ettiğiniz yerleri doğru seçmelisiniz. Şüphesiz ki aracınızı güvenilir bir otoparka bırakmanız önlemlerin en iyisi olacaktır ancak gerek maddi sorunlar gerekse otoparkların evlerimize olan mesafesi sebebiyle genellikle kapımızın önüne parketmeyi tercih ediyoruz. Yinede evimizin sokağında dahi olsa aracımız için daha doğru park noktalarını tercih edebiliriz. Örneğin aracı bir ışık kaynağının altına park etmek hırsızları caydıran en büyük unsurlardan birisi olacaktır. Bunun yanı sıra aracı geniş yaprakları olan ağaçların altına bırakmazsak hırsızların çalışmasını zorlaştırmış oluruz. Hırsızlar genellikle sokakların bitişlerinde köşe başlarındaki araçları hedef seçmektedir. Böylece işleri bittiğinde sokağın köşesini dönüp kolayca gözden kaybolabilmektedirler. Sonuç olarak aracımızı ağaçlar sebebiyle kuytu olmayan, iyi ışık alan ve sokakların giriş çıkışlarına uzak noktalara park etmeliyiz.

Geçici parklar için mümkünse belediyeye ait daha güvenilir otoparkları tercih etmeliyiz. Eğer çevrede belediye otoparkı yoksa anahtar teslim edilmeyen otoparkları seçmeliyiz. Kat otoparkları da en çok hırsızlık olaylarının yaşandığı yerlerin başında gelmektedir. Çoğu zaman çok katlı bi otoparkın katları boş olduğundan hırsızlar daha kolay çalışabilmektedir. Bu yüzden kapalı devre kamera sistemi olan otoparkları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Anahtar teslim edilen otoparklarda, otopark görevlisi olduğuna emin olmadığınız kişilere anahtarınızı teslim etmeyin. Otoparka girdiğinizde mutlaka üzerinde plakanızın kayıtlı olduğu otopark fişi alın.

Araçtan ayrılacağınız zaman kısa bir süre olsa da aracınızdaki ruhsat gibi önemli evraklarınızı yanınıza alın. Ayrıca hırsızlar son dönemde torpido gözlerindeki dijital fotoğraf makinası veya bagajda bulunan taşınabilir bilgisayar gibi hedeflere yönelmektedir. Aracınızda bunlar gibi değerli eşyalarınızı bırakmayın. Aracınızdan kısa süreli ayrılsanız dahi tüm değerli eşyalarınızı yanınıza almanız doğru olacaktır.

Bakkal, fırın alışverişlerinde bazı araç kullanıcıları otomobillerini stop edip tekrar çalıştırmaya üşendiklerinden anahtarı kontak üzerinde araç çalışır vaziyette bırakıp alışveriş etmektedirler. Hırsızlar için bulunmaz fırsat olan bu durumdan kaçının. Aracınızı stop edip anahtarı alıp inecekseniz de işiniz her ne kadar kısa olursa olsun kapılarınızı da kilitleyin.

Aracınıza bindiğinizde ilk iş olarak aracınızın kapılarını kilitleyin ve çanta, cüzdan gibi eşyalarınızı koltuk üzerinde bırakmayıp koltuk altına veya torpido gözlerine sabitleyin.
Özellikle kırmızı ışıklarda durduğunuzda camlarınız açıksa çevrede sizin aracınıza doğru yaklaşan biri olup olmadığına dikkat edin. Mümkünse camlarınızı kapalı tutun.

Kızaklı bir müzik sisteminiz varsa aracınızdan ayrılırken yanınıza alın.

Başınıza gelebilecek hafif kazalarda aracınızdan ayrılırken bir anlık dalgınlıkla anahtarı kontak üzerinde bırakmayın. Araçtan inerken mutlaka anahtarınızı kontaktan çıkarıp kapılarınızı kilitleyin ve anahtarınızı cebinize koyun. Issız bir mevkideyseniz aracınızdan inmeyip polis çağırın.

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Düz silindir kapaklı motor: L tipindeki motor, düz silindir kapaklı motordur.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: