Son Uyemiz: ficon. Aramiza Hosgeldin!

27 Ocak 2023 Cuma   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Efsane Otomobiller \ Bugatti Veyron
Veyron efsane olmak için yeni olabilir ama dünyanın gördüğü en gelişmiş araba olarak ilerde efsaneleşeceği kesin...

Aslında Veyron’u otomobil olarak değerlendirmek büyük haksızlık olur. Çünkü Veyron otomobilden çok daha öte bir araç. Hatta onu "otomobil sektörünün Concorde’u" olarak tanımlayabiliriz. Çünkü Veyron, tıpkı Concorde’un 1960’larda olduğu gibi zamanının çok daha ilerisinde bir teknolojiye sahip ve uzun bir zaman üretilmiş en mükemmel otomobil sıfatını taşıyacak nitelikte bir mühendislik harikası.

2001 senesinde Volkswagen firması Bugatti’yi satın alınca takımının son üyesini özel bir amaç için kullanmaya karar verdi: Dünya’nın görüp görebileceği en mükemmel otomobili üretmek. Bugatti firması bu işe uygun bir projeye 1999 senesinde start vermişti. Adını 1939 senesi Le Mans yarışları 1. si Pierre Veyron’dan alan 18 silindirdli süper spor bir otomobil. Bu konsept Volkswagen bünyesinde uzun ve zahmetli çalışmalar sonrasında son halini aldı ve 2003 senesinde volkswagen bünyesinde üretimine başlandı.

Aracın son halinde 18 yerine 16 silindirli, 4 adet turbo besleme ile donatılmış 8.000cc hacimli bir motor görev yapıyor. Bu motor ürettiği 1001bg güç ve 1250n/m tork ile Dünya’nın en güçlü seri üretim motoru olma unvanını taşıyor. Bu motor 1.8 tonluk aracın 406km/s lik son hıza rahatlıkla ulaşmasını sağlıyor. Firma yetkilileri aracın hızının 406km/s’de limitlendirildiğini (!) söylüyor. Hız limitörü olmasa araç 485km/s’lik bir hıza ulaşabilirmiş ancak o hızda düzgün yuvarlanacak lastik henüz üretilemediğinden böyle bir uygulamaya gidilmiş.  Böylesine güçlü bir motorun soğutulması büyük önem taşıdığından araçta tam 10 adet radyatör görev yapıyor. 100 litrelik benzin deposuna sahip olan araç şehir içinde 100km’de 34lt (evet yanlış okumadınız), şehir dışında ise 24lt yakıt tüketiyor. Eğer maksimum hızda seyir edecek olursanız bu tüketim değeri tam 114 litreye yükseliyor. Yani gaza sonuna kadar basarak 100km’lik bir yol yapamadan ancak birkaç dakika yol alabiliyorsunuz.

Araç 0-100km/s deparını 2.5 saniyede tamamlıyor. Bu ivmelenme bir jet savaş uçağınınkinden bile fazla. Veyron’un bu kadar seri hızlanmasını özel olarak tasarlanmış olan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ve 7-ileri otomatik vites kutusu sağlıyor.

Bugatti Veyron’u bu kadar özel kılan yalnızca çok hızlı olması değil elbette. Onu bir mühendislik harikası kılan en önemli şey yol tutuşunun ve konforunun da hızıyla aynı ölçüde mükemmel olması. Tamamen deri, magnezyum ve krom gibi malzemelerle üretilmiş lüks iç mekana sahip olan araçta hemen her donanım da mevcut. Ayrıca yol tutuşunun bir F1 arabası kadar iyi olması aracın kullanımını kolay kılan en önemli unsur. Yani bu araçla 400km/s yapabilmek için yarış pilotu olmanıza gerek yok.

Otomobile dair uçuk sayısal değerler bununla da bitmiyor. Aracın Avrupa’daki satış fiyatı tam 1.300.000 dolar. Ancak işin daha da ilginç olan kısmı Volkswagen’in bu aracı 5.000.000 dolar gibi bir maliyetle üretiyor olması. Sadece 70 adet üretilecek olan bu aracın bir mühendislik deneme tahtası olması sebebiyle maliyetinin bu kadar yüksek olduğunu iddia etmeleri pek mantıklı gelmese de, aracın en küçük vidasına kadar bütün parçalarının özel olarak üretildiği bir gerçek. Ne diyelim; Bugatti’nin yeni silahı Veyron, gerek fiyatı gerekse benzin masrafıyla hayalden de öte bir şey…Böyle bir şeye hiçbir zaman binemeyecek olmak ne kadar üzücü…

  Efsane Otomobiller kategorisindeki tüm makaleler
  Anadol
  Bugatti Veyron
  Ferrari Testarossa

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Supap kırılması: Supap kırılmaları genellikle supap kafası ile supap milinin birleştiği noktada veya supap kafasında meydana gelen kırılmalardır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: